Event Title

Concerto Competition Preliminary 1

Presenter Information

Roberta Rust, Lynn University

Event Website

Amarnick-Goldstein Concert Hall

Start Date

4-10-2019 4:00 AM

End Date

4-10-2019 8:00 PM

Description

Competition Coordinator

  • Dr. Roberta Rust

Jury

  • Sarah Johnson, violin (Converse College)
  • David Jackson, trombone (University of Michigan)
  • Baruch Meir, piano (Arizona State University & President of the Bosendorfer/Yamaha USASU International Piano Competition)

Piano Accompanists

  • Feruza Dadabaeva
  • Guzal Isametdinova
  • Dr. Sheng-Yuan Kuan
  • Marina Radiushina
  • Sharon Villegas

Schedule

Woodwind

  • 4:00 pm Scott Quirk, flute - Lowell Liebermann, Concerto, op. 39
  • 4:12 pm Dunia Andreu Benitez, clarinet - Debussy, Premiere Rhapsodie
  • 4:24 pm Jin Cai, oboe - Marinu, Concerto, H, 313
  • 4:36 pm Guillermo Yalanda, bassoon - Weber, Andante & Hungarian Rondo, op. 35
  • 4:48 pm Meng-Hsin Shih, bassoon - Hummel, Grand Concerto
  • 5:00 pm Dennis Pearson, bassoon - Vivaldi, Concerto in E minor, F8, no. 61
  • 5:12 pm Fabiola Hoyo, bassoon - Mozart, Concerto in B-flat major, K. 191

5:22 pm - BREAK

Brass & Harp

  • 5:34 pm Oscar Mason, trumpet - Peskin, oncerto No. 1 in C minor
  • 5:46 pm Diana Lopez, trumpet - Arutunian, Concerto
  • 5:58 pm Tyler Coffman, trombone - Wagenseil, Concerto for Trombone in E-flat
  • 6:10 pm Aaron Chan, trombone - Grondahl, Concerto
  • 6:22 pm Yana Lyashko, harp - Rodrigo, Concierto de Aranjuez

6:32 pm - BREAK

Piano

  • 6:42 pm Shalva Vashakashvili, piano - Beethoven, Concerto No. 3 in C minor
  • 6:54 pm Yiming Tang, piano - Chopin, Concerto No. 1 in E minor
  • 7:06 pm Jannina Eliana G. Pena, piano - Mendelssohn Capriccio Brillant in B minor, op. 22
  • 7:18 pm Klyde Ledamo, piano - Schumann, Concerto in A minor
  • 7:30 pm Robiyakhon Akromova, piano - Mozart, Concerto No. 23 in A, K. 488

This document is currently not available here.

Share

COinS
 
Oct 4th, 4:00 AM Oct 4th, 8:00 PM

Concerto Competition Preliminary 1

Competition Coordinator

  • Dr. Roberta Rust

Jury

  • Sarah Johnson, violin (Converse College)
  • David Jackson, trombone (University of Michigan)
  • Baruch Meir, piano (Arizona State University & President of the Bosendorfer/Yamaha USASU International Piano Competition)

Piano Accompanists

  • Feruza Dadabaeva
  • Guzal Isametdinova
  • Dr. Sheng-Yuan Kuan
  • Marina Radiushina
  • Sharon Villegas

Schedule

Woodwind

  • 4:00 pm Scott Quirk, flute - Lowell Liebermann, Concerto, op. 39
  • 4:12 pm Dunia Andreu Benitez, clarinet - Debussy, Premiere Rhapsodie
  • 4:24 pm Jin Cai, oboe - Marinu, Concerto, H, 313
  • 4:36 pm Guillermo Yalanda, bassoon - Weber, Andante & Hungarian Rondo, op. 35
  • 4:48 pm Meng-Hsin Shih, bassoon - Hummel, Grand Concerto
  • 5:00 pm Dennis Pearson, bassoon - Vivaldi, Concerto in E minor, F8, no. 61
  • 5:12 pm Fabiola Hoyo, bassoon - Mozart, Concerto in B-flat major, K. 191

5:22 pm - BREAK

Brass & Harp

  • 5:34 pm Oscar Mason, trumpet - Peskin, oncerto No. 1 in C minor
  • 5:46 pm Diana Lopez, trumpet - Arutunian, Concerto
  • 5:58 pm Tyler Coffman, trombone - Wagenseil, Concerto for Trombone in E-flat
  • 6:10 pm Aaron Chan, trombone - Grondahl, Concerto
  • 6:22 pm Yana Lyashko, harp - Rodrigo, Concierto de Aranjuez

6:32 pm - BREAK

Piano

  • 6:42 pm Shalva Vashakashvili, piano - Beethoven, Concerto No. 3 in C minor
  • 6:54 pm Yiming Tang, piano - Chopin, Concerto No. 1 in E minor
  • 7:06 pm Jannina Eliana G. Pena, piano - Mendelssohn Capriccio Brillant in B minor, op. 22
  • 7:18 pm Klyde Ledamo, piano - Schumann, Concerto in A minor
  • 7:30 pm Robiyakhon Akromova, piano - Mozart, Concerto No. 23 in A, K. 488

https://spiral.lynn.edu/conservatory_concertocompetition/2019/competition2019/1