Event Title

Concerto Competition Preliminary 1

Presenter Information

Roberta Rust, Lynn University

Location

Amarnick-Goldstein Concert Hall

Start Date

6-10-2017 4:00 PM

End Date

6-10-2017 10:00 PM

Description

The Jury

  • Raymond Gniewek, violin (Metropolitan Opera Orchestra, retired)
  • Marina Lomazov, piano (University of South Carolina)
  • Scott Hartman, trombone (Yale University)
The Piano Accompanists
  • Feruza Dadabaeva
  • Guzal Isametdinova
  • Olga Konovalova
  • Sheng-Yuan Kuan
  • Darren Matias
  • Kristine Mezines
  • Marina Radiushina

Schedule

Flute

  • 4:00 pm Emilio Rutllant - Nielsen, Flute Concerto (Sheng-Yuan Kuan)
  • 4:12 pm Teresa Villa-Lobos - Mozart, Andante for flute and orchestra in C KV 315 (Feruza Dadabaeva)

Double Concerto

  • 4:24 pm Virginia Mangum (violin) & Jonathan Hearn (oboe) - Vivaldi, Double Concerto for violin and oboe RV 548 in B-flat major (Marina Radiushina)

Bassoon

  • 4:36 pm Erika Andersen - Mozart, Concerto K 191 (Marina Radiushina)

Horn

  • 4:48 pm James A. Currence - Kenneth Fuchs, Canticle to the Sun (Olga Konovalova)
  • 5:00 pm Molly Flanagan - Strauss, Horn Concerto No 2 (Marina Radiushina)
  • 5:12 pm Nikita Solberg - Christopher Forster, Horn Concerto in E-flat (Marina Radiushina)

BREAK

Trombone

  • 5:40 pm Mario Rivieccio - Ferdinand David, Trombone Concerto (Sheng-Yuan Kuan)
  • 5:52 pm Tamas Markovics -Thom Ritter George: Concerto for Bass Trombone (Sheng-Yuan Kuan)

Piano

  • 6:07 pm Jiawei Yuan - Tschaikovsky, Concerto No 1 (Guzal Isametdinova)
  • 6:19 pm Meiyu Wu - Mozart, Concerto K 503 (Joshua Cessna)
  • 6:31 pm Sergei Skobin - Schnittke, Concerto for piano and strings (Kristine Mezines)
  • 6:43 pm Yingpeng Wang - Ravel, Concerto for left hand alone (Feruza Dadabaeva)

This document is currently not available here.

Share

COinS
 
Oct 6th, 4:00 PM Oct 6th, 10:00 PM

Concerto Competition Preliminary 1

Amarnick-Goldstein Concert Hall

The Jury

  • Raymond Gniewek, violin (Metropolitan Opera Orchestra, retired)
  • Marina Lomazov, piano (University of South Carolina)
  • Scott Hartman, trombone (Yale University)
The Piano Accompanists
  • Feruza Dadabaeva
  • Guzal Isametdinova
  • Olga Konovalova
  • Sheng-Yuan Kuan
  • Darren Matias
  • Kristine Mezines
  • Marina Radiushina

Schedule

Flute

  • 4:00 pm Emilio Rutllant - Nielsen, Flute Concerto (Sheng-Yuan Kuan)
  • 4:12 pm Teresa Villa-Lobos - Mozart, Andante for flute and orchestra in C KV 315 (Feruza Dadabaeva)

Double Concerto

  • 4:24 pm Virginia Mangum (violin) & Jonathan Hearn (oboe) - Vivaldi, Double Concerto for violin and oboe RV 548 in B-flat major (Marina Radiushina)

Bassoon

  • 4:36 pm Erika Andersen - Mozart, Concerto K 191 (Marina Radiushina)

Horn

  • 4:48 pm James A. Currence - Kenneth Fuchs, Canticle to the Sun (Olga Konovalova)
  • 5:00 pm Molly Flanagan - Strauss, Horn Concerto No 2 (Marina Radiushina)
  • 5:12 pm Nikita Solberg - Christopher Forster, Horn Concerto in E-flat (Marina Radiushina)

BREAK

Trombone

  • 5:40 pm Mario Rivieccio - Ferdinand David, Trombone Concerto (Sheng-Yuan Kuan)
  • 5:52 pm Tamas Markovics -Thom Ritter George: Concerto for Bass Trombone (Sheng-Yuan Kuan)

Piano

  • 6:07 pm Jiawei Yuan - Tschaikovsky, Concerto No 1 (Guzal Isametdinova)
  • 6:19 pm Meiyu Wu - Mozart, Concerto K 503 (Joshua Cessna)
  • 6:31 pm Sergei Skobin - Schnittke, Concerto for piano and strings (Kristine Mezines)
  • 6:43 pm Yingpeng Wang - Ravel, Concerto for left hand alone (Feruza Dadabaeva)