Event Title

Concerto Competition Preliminary 1

Presenter Information

Roberta Rust, Lynn University

Location

Amarnick-Goldstein Concert Hall

Start Date

22-10-2010 5:00 PM

End Date

22-10-2010 8:00 PM

Description

Competition Coordinator

  • Dr. Roberta Rust

Jury

  • Andres Cardenes, violin (Faculty, Carnegie Mellon University; Tchaikovsky Competition Prize-Winner)
  • Bruce Murray, piano (Dean, Brevard Music Festival)
  • Carol Wincenc, flute (Faculty, The Juilliard School of Music; Naumburg Award Winner)

Canvassers

  • Roberta Burns
  • Jack Kracke

Preliminary

  • 5:00 p.m. Anastasiya Timofeeva, piano - Chopin, Andante Spianato & Grand Polonaise
  • 5:15 p.m. Chien-I Yang, piano - Gershwin, Concerto in F
  • 5:30 p.m. Darren Matias, piano - Brahms, Piano Concerto No. 1
  • 5:45 p.m. Jayanat Wisaijorn, piano - Rachmaninoff, Variations on a Theme of Paganini
  • 6:00 p.m. Maria Lyapkova, piano - Prokofiev, Piano Concerto No. 1

BREAK

  • 6:30 p.m. Seba Ali, piano - Ravel, Piano Concerto in G major
  • 6:45 p.m. Valeriya Polunina, piano - Rachmaninoff, Piano Concerto No. 2
  • 7:00 p.m. Nikola Nikolovski, turmpet - Neruda, Trumpet Concerto in E-flat major
  • 7:15 p.m. Peter Pirotte, trumpet - Arutunian, Trumpet Concerto
  • 7:30 p.m. Amr Selim, French Horn - Richard Strauss, Horn Concerto No. 2

This document is currently not available here.

Share

COinS
 
Oct 22nd, 5:00 PM Oct 22nd, 8:00 PM

Concerto Competition Preliminary 1

Amarnick-Goldstein Concert Hall

Competition Coordinator

  • Dr. Roberta Rust

Jury

  • Andres Cardenes, violin (Faculty, Carnegie Mellon University; Tchaikovsky Competition Prize-Winner)
  • Bruce Murray, piano (Dean, Brevard Music Festival)
  • Carol Wincenc, flute (Faculty, The Juilliard School of Music; Naumburg Award Winner)

Canvassers

  • Roberta Burns
  • Jack Kracke

Preliminary

  • 5:00 p.m. Anastasiya Timofeeva, piano - Chopin, Andante Spianato & Grand Polonaise
  • 5:15 p.m. Chien-I Yang, piano - Gershwin, Concerto in F
  • 5:30 p.m. Darren Matias, piano - Brahms, Piano Concerto No. 1
  • 5:45 p.m. Jayanat Wisaijorn, piano - Rachmaninoff, Variations on a Theme of Paganini
  • 6:00 p.m. Maria Lyapkova, piano - Prokofiev, Piano Concerto No. 1

BREAK

  • 6:30 p.m. Seba Ali, piano - Ravel, Piano Concerto in G major
  • 6:45 p.m. Valeriya Polunina, piano - Rachmaninoff, Piano Concerto No. 2
  • 7:00 p.m. Nikola Nikolovski, turmpet - Neruda, Trumpet Concerto in E-flat major
  • 7:15 p.m. Peter Pirotte, trumpet - Arutunian, Trumpet Concerto
  • 7:30 p.m. Amr Selim, French Horn - Richard Strauss, Horn Concerto No. 2